Ханукальний калейдоскоп: історична складова

Ханукальний калейдоскоп: історична складова Ханука - свято радості, світла і перемоги над силами темряви. Для багатьох людей це ще й свято смачних пончиків. Однак, залишивши на час гастрономічну частину свята, звернемо увагу на її історичну складову.

Історія свята. Події, в честь яких сьогодні відзначається свято Ханука, відбувалися приблизно 2200 років тому. У ті часи територія, на якій зараз знаходиться сучасний Ізраїль, була під контролем Греції. Якщо ми зараз вимовляємо слово АНТИЧНОСТЬ або Давня Греція, перед очима тут же виникають мармурові скульптури, величезні амфітеатри і стадіони, м'язисті греки, які кидають диск і задумливі філософи - Сократ і інші Архімеди.

Після завоювань Олександра Македонського практично все Середземномор'я стало елліністичним і прийняло грецьку філософію, захоплення науками і зведення в культ людського тіла. У той же самий час центром стародавньої держави Ізраїлю, як і сьогодні, був Єрусалим, і основою єврейської цивілізації було глибоке шанування законів Тори і служіння Всевишньому в Храмі в столиці Єрусалимі. На початку періоду правління Греції на території Ізраїлю у євреїв була повна автономія щодо внутрішнього державного устрою і свобода віросповідання. Сам Олександр Македонський з великою повагою ставився до єврейських мудреців і поважав юдейську віру.

Після смерті великого полководця його послідовники стали намагатися насильно впроваджувати елліністичні цінності у всіх підконтрольних провінціях, в тому числі і в Ізраїлі. Спочатку багато євреїв вподобали грецькуа культуру, яка не дуже суперечить основним єврейським законам, і багато євреїв стали брати участь в спортивних змаганнях, філософських бесідах і грецьких бенкетах. Але з плином часу елліністи стали забороняти євреям дотримуватись основних традицій, і наклали страту за дотримання Суботи, освітлення нового місяця і обрізання.

Греки вважали, що якщо знищити ці заповіді, все інше з єврейською традицією можна перенести в грецький культ. Чому саме ці заповіді були так ненависні еллінам? Дотримання Суботи - це заповідь в пам'ять про створення світу і про те, що цей світ був створений Всевишнім і тільки завдяки Йому продовжує своє існування. Освітлення, відлік місяців нагадує нам про те, що самому по собі час не має сенсу, воно набуває значення в залежності від того, чим ми його наповнюємо і які дії здійснюємо. Обрізання в єврейській традиції символізує те, що людина народжується не повністю досконалим, і необхідно постійно працювати над собою для вдосконалення себе і навколишнього світу. У той момент, коли з'явилася заборона на дотримання основних заповідей іудаїзму, спалахнуло повстання.

На чолі повсталих стояв Іуда Маккавей і його брати. Вони воювали проти елліністів за духовне визволення єврейського народу. Слід зауважити, що стародавній світ був в цілому досить толерантний до вірувань різних народів і до наявності різних богів в різних країнах і більшість воєн стародавнього світу велися для територіальних завоювань або для отримання економічних переваг. Війна Маккавеїв це одна з перших воєн в історії, які велися саме на грунті релігійних чвар.

Після довго протистояння Маккавеєм вдалося перемогти еллінське військо і повернути євреям Єрусалимський Храм, винести звідти грецьких ідолів, очистити спаплюжений вівтар. За єврейським законом, в Храмі повинен постійно горіти храмовий світильник - Менора (який під час перебування в Храмі греків, звичайно, була погашена). Так ось перше завдання, яке стояло перед євреями - це запалити Менору (а в ній повинно горіти тільки спеціально очищене оливкова олія). Євреї довго шукали масло серед уламків і загального безладу, і знайшли тільки невеликий глечик з маслом, якого б вистачило тільки на 1 день горіння Менори. А для виготовлення іншого масла потрібно ще як мінімум 1 тиждень. Проте, вони запалили світильник, і сталося диво, і глечика з маслом вистачило рівно на 8 днів горіння масла, поки наступна партія масла не була виготовлена!