Єврейські традиції. Тфілін

 Тфілін

Одна із заповідей, яку починають виконувати після досягнення віку Бар-Міцва - це заповідь накладати тфілін. Це помітна зміна в житті нового члена громади, так як на відміну від багатьох інших заповідей, до виконання яких дитина привчається з малих років, заповідь накладати тфілін починають виконувати тільки з віку Бар-Міцва.
Чому з 13 років?
Тфілін починають накладати тільки з віку Бар-Міцва. При цьому інші заповіді починають виконувати з самого маленького віку, навіть постити починають раніше, ніж в 13 років. З чим це пов'язано? Справа в тому, що, згідно із законом, людина, яка наділа тфілін, повинна бути зосереджена на ньому і не відволікатися на повсякденні думки. Вважається, що здатність зосередитися з'являється у дитини саме в цьому віці. Крім того, ідея Тфілін - в підпорядкуванні розуму і серця для служіння Б-гу. Це передбачає здатність усвідомлено зробити свій вибір. Така здатність також з'являється у віку Бар-Міцва.
Що таке тфілін?
У Торі є чотири уривки, які наказують дорослим євреям-чоловікам покладати «ці слова» (тобто, слова, що містяться в цих уривках) на руку і на голову. Ці чотири уривки пишуться на особливим чином обробленої шкірі кошерної тварини. Спеціальні коробочки, в яких містяться ці уривки, і називаються тфілін.
Тфілін складається з двох головних частин: тфілін шель рош (його накладають на голову) і тфілін шель отрута (його накладають на ліву руку). Кожен з них складається з байт, маленької чорної коробочки, в якій і містяться уривки з Тори, і рецуот - прикріплених до байт ременів.
У Торі тфілін називаються «знаком» (від) в тому сенсі, що символізують собою всю Тору, висловлюють її головні ідеї та принципи; і дійсно, чотири уривки з Тори, які пишуться на пергаменті і вкладаються в тфілін, кажуть, наприклад, про єдність Бога, визнання царства небес, про Вихід з Єгипту ... І тому сказано в Мідраші (алегоричному тлумаченні Святого Письма) :
Сказав народ Ізраїлю: «Г-Сподін світу, раді ми вивчати Тору вдень і вночі, але немає у нас можливості». Сказав їм Святий, Благословен Він: «Виконуйте заповідь тфілін, і Я зарахую вам, як якщо б ви проводили весь час у вивченні Тори».
Тфілін - символ нерозривного зв'язку між народом Ізраїлю і Б-гом. Про тфілін сказано: «пов'яжіть їх»; тобто єврей, пов'язуючи тфілін, «прив'язує» себе до Б-гу і підпорядковує себе Його владі. Тому тфілін пов'язують на ліву руку, так, щоб вони виявилися навпроти серця - джерела почуттів, і на голову - вмістилище розуму.
Порядок надягання тфілін
Перед тим, як надіти тфілін, вимовляють благословення:БАРУХ АТА АДО-НАЙ ЕЛО-ейну Мелех АОЛАМ Ашер КІДШАНУ БЕМІЦВОТАВ ВЕЦІВАНУ ЛЕГОН Тфілін  - «Благословен Ти, Господь, Бог наш, Цар Всесвіту, який освятив нас Своїми заповідями і звелів нам надягати тфілін»
Вимовляти благословення і накладати тфілін слід стоячи; після проголошення благословення до закінчення надягання тфілін, не можна відволікатися й розмовляти. Тфілін не накладають в суботу і свята, заповідані Торою.