5 серпня - День любові Ту бе-Ав 2020: історія і традиції свята

 День любові Ту бе-Ав 2020: історія і традиції свята

15-е число місяця ав (п'ятого місяця) - найзагадковіший день єврейського календаря. Чим же пояснюється перевага цього дня? Чому його наділяють якимись особливими якостями? Спробувати відповісти на ці питання можна, лише заглянувши в саму глиб історії

 

історія свята

 

Давно це було. Ще до встановлення в Ізраїлі царства і завоювання Єрусалиму. У трагічний місяць ав, 15 числа, припинився багаторічний мор, який вбив все 600-тисячну покоління Виходу юдеїв, не бажають вступити на землю обітовану. Тоді, протягом сорока років, 9 ава гинуло 15 тисяч чоловік, але на 40-й рік в страшну дату ніхто не помер, і все вирішили, що помилилися, 9-е число ще просто не настав ... Але в повний місяць 15 ава стало зрозуміло , що даровано прощення: мор нарешті припинився. В історії іудаїзму ця подія відзначено як День спокутування за гріхи розвідників.

Талмуд перераховує і інші радісні події, що відбувалися в день повного місяця місяця ав. Тоді були поховані останні захисники фортеці Бейтар, ізраїльський цар Осія знову дозволив своїм підданим відвідувати Єрусалим, а ще 15 ава, в день «ломки сокир», закінчувалася заготівля дров для жертовника Храму.

 

Все це само по собі було приводом для бенкетів та тріумфу, але при чому тут любов? Що за романтична історія закріпила назву за святом?

Звичай і традиції свята

За часів, описувані в Торі, різний відбувалося на землі з жителями Ізраїлю. Крім віросповідання їх нічого не пов'язувало, народ, скоріше, схожий на «коаліцію» 12 кланів, які проживають кожен на своїй території. При цьому представники кожного з племен строго стежили за своїм наділом землі, намагаючись не дати влаштуватися на ній нікому іншому. Одружитися молодим людям з різних кланів строго заборонялося. Тільки Храм в Шило залишався місцем, де все зустрічалися для переговорів з важливих питань і на свята. Наприклад, в день збору винограду, 15 ава, молодь збиралася в виноградниках, де знайомилася і спілкувалася. Дівчата в цей день влаштовували в садах танці. «Юнак, підніми очі і подивися, кого ти вибереш в дружини!» - як би говорили вони при цьому. Свої вбрання - прості білі сукні, позичали один у одного, щоб нікого не бентежити і не створювати ніякого зовнішнього відмінності між бідною і багатою нареченою.

Незабаром цей день став знаковим для ізраїльтян через скасування заборони на міжкланові шлюби.

 

Одного разу кілька чоловіків з племені Біньяміна зробили проступок, за який представники інших єврейських громад почали їх винищувати, поклявшись ніколи не віддавати своїх дочок заміж за біньяміновцев. Поставлену задачу ізраїльтяни, на жаль, практично виконали - вони знищили міста «провинився» клану, а всіх його дівчат забрали в полон ... Але, врешті-решт, одумалися, згадали про свято Ту бе-Ав і послали своїм опонентам таке повідомлення: «15 ава, коли дівчата вийдуть на гуляння в виноградники Шило, приходьте, крадіть їх і одружитеся ». Зрозуміло, що беруть участь в танцях юні красуні так само були не проти бути вкраденими.

 

Так народився гарний звичай, пов'язаний з перемогою любові над заборонами і умовностями, а рішення старійшин поклало початок довгоочікуваного возз'єднання єврейського народу.

 

Сьогодні в Ізраїлі багато шанують 15 ава як День сватання і шлюбного єдності. Але, швидше за все, 5 серпня цього року більшість молодих ізраїльтян відзначать як день закоханих.