Постковідний синдром: рекомендації лікарів

 «Постковідний синдром»: які ускладнення можуть виникнути у перехворілих COVID-19

Переболевшие COVID-19 скаржаться на довготривалий вплив хвороби на організм. Пацієнти кажуть: з інфекцією впоралися, але ускладнення залишилися. Апатія, температура, проблеми з судинами і серцем - все це ознаки «постковідного синдрому».

Головний імунолог України, інфекціоніст Ольга Голубовська під час онлайн-брифінгу назвала три етапи розвитку COVID-19 у людей.

"Що собою являє коронавірусна інфекція і чому до неї таке різне ставлення в суспільстві ... Мені не подобаються, і це абсолютно неправильно, порівняння деяких моїх колег, які до сих порівнюють це захворювання з грипом. Нічого спільного з грипом ця хвороба не має. Ні по навантаженням на систему охорони здоров'я, ні за наслідками для хворого ", - сказала вона.

Голубовська зазначила, що коронавірусна інфекція - це тривале захворювання, і розвивається воно в три етапи:

• Перший етап - це перший тиждень захворювання, коли хворі відчувають себе в основному практично здоровими, переносять його легко. У 80% тих, що заразилися захворювання закінчується на цій стадії. На цій стадії небажано приймати антибактеріальні препарати - треба побільше загальнозміцнюючих вітамінів.

• Друга фаза починається на другому тижні захворювання, коли йде ураження органів і систем життєдіяльності людини (її переживають 30-40% тих, що заразилися). Все лікування на цій стадії направлено на стримування "шторму" імунної системи, а хворі знаходяться в стаціонарі. Тривати ця фаза може одну-три тижні.

• Третій етап хвороби - т. зв. постковідний синдром. Пацієнти перебувають під наглядом і можуть бути на лікарняному ще місяць після одужання від COVID-19.

За словами лікарів, постковідний синдром - досить широкий діагноз з психологічними і фізіологічними наслідками. Симптоми, кажуть медики, такі ж, як і при коронавірус, тільки слабше. Зберігаються болю в грудній клітці і відчуття нестачі повітря, а організм швидко втомлюється. Все це пов'язано з фіброзом легкий - після пневмонії там утворюються рубці, і кисень погано проникає в легені.

Точна кількість пацієнтів, які зіткнулися з подібним захворюванням, назвати не можна, кажуть у МОЗ. Їх статистика не ведеться. Немає поки і схеми лікування діагнозу. Лікарі радять займатися лікувальною фізкультурою, дихальною гімнастикою і не боятися навантажувати легкі після коронавируса. Експерти кажуть, що ізолюватися при постковідномм синдромі немає необхідності, тому що організм вже переміг хворобу і людина перестає бути заразним для оточуючих.

Ступінь тяжкості перенесеної коронавирусной інфекції безпосередньо впливає на те, чи залишиться постковідний синдром у пацієнта чи ні, і наскільки цей діагноз буде вираженим.

І все ж, що ми можемо порадити, грунтуючись на існуючому досвіді?

1. Багато лікарів рекомендують не залежуватися, а виконувати нескладні дихальні вправи. Такі вправи не повинні бути довше 5 хвилин, але робити їх потрібно 3-4 рази в день за годину до їди.

Увага! Вправи виконують сидячи, щоб уникнути падіння під час запаморочення.

2. Постарайтеся пити не менше 1,5 літра рідини на добу. З цього обсягу половина повинна припадати на теплу воду з невеликою кількістю лимона і, якщо дозволяє здоров'я, меду.

3. Заварюючи чай, додайте спеції - кардамон, гвоздику, аніс.

4. Кашель та аритмія прекрасно зцілюються старим перевіреним способом - інжир з теплим молоком.

5. Лікарі не рекомендують «підстьобувати» імунітет в найближчі 2-3 місяці. Але лікування травами стає знову актуальним. Це може бути традиційний грудної збір, відвар календули, полоскання горла розчином евкаліпту. Особливо актуальні такі процедури для тих, у кого продовжує триматися підвищена температура.

6. Вкрай небажані інгаляції для тих, у кого спостерігалося «матове скло» і бактеріальна, вірусно-бактеріальна пневмонія. А ось рекомендації закапувати ніс слабким водно-сольовим розчином по 2-3 краплі в кожну ніздрю вранці і ввечері звучали від багатьох практикуючих лікарів.

7. Якщо після перших двох етапів захворювання коронавірусів ваш настрій стало піддаватися зневірі, плаксивості або з'явилася дратівливість, наші психологи радять вам хоча б 1 до Нового року припинити дивитися новинні канали та політичні новини. Дивіться добре знайомі і улюблені фільми, кінокомедії, спілкуйтеся з тими людьми, хто вам приємний. Займайтеся тим, що приносить вам задоволення. А ще ми з задоволенням вас обіймаємо! Любимо і поважаємо! І кожному бажаємо міцного здоров'я і благополуччя до 120! Мазаль тов!