• День 9 Ава у єврейській традиції

  День 9 ава в єврейській традиції

   

  В єврейській історії цей день пов'язаний відразу з декількома трагічними подіями, але найбільш значущими з них є руйнування Першого і Другого Храмов, а також вигнання євреїв з Іспанії. Наведемо короткий список подій, що трапилися 9 ава.

  9 ава 586 р. До н.е. е. вавилонським царем Навуходоносором був підпалений і зруйнований Перший Храм в Єрусалимі;

  9 ава 70 р. е. римським полководцем (згодом імператором) Титом був підпалений і зруйнований Другий Храм;

  9 ава 132 м за наказом імператора Адріана Єрусалим був стертий з лиця землі: місто було зруйноване, а його руїни - розорані для будівництва нового римського міста Елія Капітоліна;

  9 ава 135 м впала фортеця Бейтар - останній оплот повстання єврейського народу під керівництвом Бар-Кохби проти римлян;

  9 ава 1290 р видано указ Едуарда I про вигнання євреїв з Англії, в результаті якого єврейська присутність в цій країні перервалося майже на 400 років - до правління Олівера Кромвеля. Це було перше масове вигнання євреїв з європейської країни в середні століття, за яким протягом п'яти століть пішли десятки інших вигнань, в тому числі - найзнаменитіша з них:

  9 ава 1492 р Іспанію покинули останні євреї, що залишилися вірними вірі предків. Католицькі монархи Фердинанд і Ізабелла, підписавши указ про вигнання сотень тисяч євреїв Іспанії, назавжди знищили процвітаючу і впливову єврейську громаду Європи, яка подарувала народу Ізраїлю знамениті імена середньовічної єврейської історії та культури.

   Справедливості заради уточнимо, що, згідно з історичними свідченнями, не всі ці події траплялися саме 9-го ава: частина з них, наприклад руйнування Першого Храму, могло трапитися 7-го або 10-го ава, а руйнування римлянами Другого Храму, за свідченням Йосипа Флавія, довелося на 10-е ава. Проте, єврейська традиція вважає за краще поєднувати ці дати 9-м ава.

  Найбільш важким лихом в Країні Ізраїлю було, звичайно, руйнування Храму. Думки мудреців про причини цього лиха відображені в Талмуді. Сказали наші мудреці. «Через що був зруйнований Перший Храм? Через трьох гріхів: ідолопоклонства, розпусти і кровопролиття. ... Через що ж був зруйнований Другий Храм, в роки існування якого займалися Торою, дотримувалися наказів, робили добрі справи? Через безпричинної ворожнечі між євреями, яка - як три гріха, разом узяті: ідолопоклонство, розпуста і кровопролиття ».

  Що ж відбувається в Ізраїлі в траурний день 9 ава і попередні тижні?

  Єврейське населення Ізраїлю, як відомо, ділиться на кілька секторів, починаючи від тих, хто неухильно дотримується всіх релігійні приписи, тих, хто шанує традицію, але слід лише частини правил, і нарешті, закінчуючи тими, хто веде повністю світський спосіб життя і не визнає релігійні авторитети. Ізраїль - вільне демократичне держава, де будь-який громадянин може вибрати для себе найбільш підходящий йому спосіб життя. І тим не менше, є в єврейському календарі кілька дат, про які знають усі - в тому числі і войовничі атеїсти. Однією з таких дат і є 9 ава - день жалоби і посту.

   

  Що наказує євреям релігійна традиція в ці дні?

  Підготовка до 9-му ава починається задовго до календарної дати. У ашкеназской традиції вже за три тижні до цього дня, тобто починаючи з поста 17 таммуза, слід виконувати цілий ряд обмежень і заборон, які посилюються в міру наближення дня жалоби. Що стосується сефардской громади, то обмеження поширюються на один тиждень, що передує 9 ава. Релігійні люди відмовляються від вживання м'яса і вина (за винятком суботи), носіння святкової і нового одягу. Двічі в день пропонується читати FI компонент (елегії) і псалми 136 і 78. У ці дні не грають весілля.

  Напередодні дня 9-го ава остання трапеза повинна складатися тільки з одного блюда і закінчитися до заходу сонця, після чого настає пост, протягом якого необхідно утримуватися від їжі і пиття.

  Віруючі євреї в цей день не читають П'ятикнижжя, бо, згідно з єврейською традицією, Тора - джерело радості, а в день жалоби радіти не варто. Замість цього читають тексти, що розповідають про сумні події і пов'язані з виразом скорботи і гіркоти: Плач Єремії (Ейха), книгу Іова, розділи Талмуда, присвячені руйнування Єрусалиму і т. Д. В знак скорботи євреї сидять на низьких лавках або на підлозі. Ніч найбільш послідовні традиціоналісти проводять на жорсткому ложі, без подушки, а то і з каменем під головою.

  Не тільки релігійні, а й світські євреї в день 9 ава позбавлені можливості веселитися в масовому порядку. Увечері напередодні траурного дня в Ізраїлі закриті всі розважальні заклади, а також кінотеатри, театри, концертні зали.

  Сенс традиції жалоби і посту в день 9 ава - нагадування народу Ізраїлю про трагічні події, що відбувалися з ним в минулому, і застереження на майбутнє.