• Шавуот: традиції та війна

   Шавуот - початково одне з паломницьких свят пов'язане зі збором нового врожаю. Починаючи з 2 ст. до н.е. асоціюється з даруванням євреям Тори на горі Синай при виході з Єгипту.

  Сучасні звичаї свята
  Одним із сучасних атрибутів свята є звичай вдягатися у білий одяг. Хоч ця традиція не має значного підґрунтя, окрім поширеного у багатьох культурах сприйняття білого кольору як символу чистоти, вона дуже поширена серед сучасних євреїв. Отже, друзі, сьогодні навіть біла майка чи хустинка - вже святкове вбрання!
  Поширеним є звичай євреїв Північної Африки святкувати Шавуот як свято води. Джерелом традиції вважають праці Моше Бен Маймона Єлібаза — рабина міста Тарудант що жив у 16 ст. Початково звичай існував як традиція обливати водою читача «Азгарот» у синагозі та наречених що мають одружитися цьогоріч. Із переїздом до Ізраїлю евреїв Магрибу звичай зберігся як дитяче свято обливання та ігор з водою.
  Звичай ашкеназьких євреєв прикрашати синагоги та дома зеленими гілками та квітами згадується з 14 ст. та походить від мідрашів за якими гора Синай вкрилася зеленню та квітами під час дарування Тори. У деяких синагогах прийнято прикрашати гілками біму на зразок весільного шатра. Подібно до нареченої що під хупою отримує ктубу — народ ізраїлю отримав на Синаї Тору.
  Святкова трапеза в Шавуот традиційно включає молочну їжу. Цей звичай ймовірно виник у Франції в пізньому середньовіччі та поширився серед європейських юдеїв. Перша згадка про нього належить рабину Авіґдору Царфаті, що жив у Франції в 13 ст. Хоча давні сефардські джерела не згадують такий звичай, сьогодні вони дотримуються його рівно, як й східні євреї, які перейняли його у 20 ст. Страви якими ласують на Шавуот це, перш за все, притаманні місцевим кухням різновиди налисників, пирогів та вареників із сирними начинками та інші страви на молочній основі. Залежно від фінансового стану та інших обставин трапеза може бути від багатої до суто символічної. Звідси походить, також, звичай прогощати дітей, що починають вивчати Тору, медом, аби сформувати приємні спогади.
  Всенощне вивчення Тори: починаючи з 16 ст. поширений звичай у ніч свята вивчати окремі частини Тори та книги мудреців. Збірка молитв та сам процес має назву «Тікун Лель Шавуот».
  За еврейським календарем свято починається у вечорі доби напередодні і закінчується у вечорі цього дня, в диаспорі Шавуот відзначають дві доби 6 і 7 сівана. Отже, в Києві святкування завершується ввечері 27 травня 2023 року.
  Хаг Шавуот самеах! Осмисленого життя, духовного зростання та перемоги!