• 27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Холокосту

  Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Шість мільйонів чоловік. Абстрактна, незбагненна цифра. Про такі цифри, коли це стосується жертв, ми вважаємо за краще рідше згадувати. Адже думати про це повинно бути і страшно, і соромно. Соромно, бо всі ми - люди інтелігентні, освічені, культурні, а ось виявилося, що "розвинена, тонка і чутлива натура" не завадила в кінці 30-х років німцям стати озвірілими нацистами, які всерйоз мали намір весь інший світ поділити надвоє: на рабів і мерців.

  Голокост став наслідком пересічного, побутового антисемітизму. Спочатку концтабори створювалися не для євреїв, і з 1933 по 1938 роки євреїв серед в'язнів було абсолютна меншість. А після "Кришталевої ночі" - масових погромів синагог і єврейських магазинів по всій Німеччині та Австрії 9 листопада 1938 року, євреїв стали відправляти в концтабори тисячами, з космічною швидкістю наближаючи "остаточне рішення".

  У кожній єврейській сім'ї є ті, хто трагічно загинув від руки вбивць. Діти, згорілі в печах концтаборів і померлі від тортур. Вагітні жінки, молодь, літні бабусі і дідусі, задихнулися в газових камерах, які загинули в гетто, що прийняли страшні фізичні муки, душевний біль і жах.

  Для нас - співробітників, підопічних та волонтерів міжнародного благодійного фонду «Єврейський Хесед «Бней Азріель» слова «ніколи знову» - не просто фраза, яку ми чуємо в Дні скорботи і пам'яті. Ми допомагаємо тим, хто ще пам'ятає весь жах трагічних подій. Тим небагатьом, хто дивом пережив концтабори або врятувався під час розстрілів. І кожного разу ми переконуємося, що в пам'яті цих людей трагічні події настільки живі, що, крім фізичних захворювань, трагедії понині заподіюють гострий душевний біль.

  Однак під час зустрічей і бесід з людьми, постраждалими від Голокосту, звучать не прохання про допомогу або скарги, ні. Червоною ниткою всіх зустрічей, спогадів звучить один заповіт - не допустити трагедії знову. Також і в резолюції ООН, яка затвердила рішення про прийняття пам'ятної дати, йдеться: «Голокост, який призвів до знищення третини євреїв і незліченних жертвами з числа представників інших національностей, завжди служитиме всім народам застереженням про небезпеку, яку таять в собі ненависть, фанатизм, расизм і упередження ».

  Що це означає для нас? Це, перш за все, така громадянська позиція, яка не дозволить кожній людині залишатися байдужою, спостерігаючи за проявами антисемітизму. Особливо це актуально в часи фінансових і політичних криз, коли міжнаціональна ворожнеча розпалюється з новою силою.

  Це означає в нашому рутинного житті не стати непрямими співучасниками масових вбивств, коли нацисти починають вибірково фізично знищувати представників тих чи інших національних меншин народу. Виявляти непохитну твердість духу, не мовчати, разом захищати наші права і свободи, вимагаючи покарання для тих, хто переступає закон.

  Це багато роздумів про те, чому сталася трагедія і активна просвітницька робота серед молоді, дітей та онуків. Виховання поваги до життя людини і розуміння її цінності незалежно від національності, релігійних переконань. Вирощування спільної відповідальності і усвідомлення можливих результатів слів і вчинків. Тому що Голокост - значить дійти до того, щоб вважати своїм обов'язком щось несумісне з совістю, справедливістю, добром і милосердям. Це безсумнівний крах всієї цивілізації, а не окремо взятого народу.

  Що хочеться побажати в цей день? Гідного життя і, звичайно ж, миру.

   

  Забуттю зрадити не можна, не можна залишити в минулому

  Ті біль і кров, що Голокост приніс,

  Муки в'язнів ... Кричать вони несамовито ...

  Понівечених повниться цвинтар.

   

  Нехай пам'ятають в цей день народи світу

  Про страшний геноцид нацистського звір’я.

  І будуть стерегти наш світ святії сили,

  Очі від сліз нехай ніколи не заблищать.

   

  Ніколи знову

  Читай також

  Архів