День Катастрофи і героїзму європейського єврейства

 День Катастрофи і героїзму європейського єврейства — національний день пам'яті, який відзначається в Ізраїлі як день ушанування близько шести мільйонів євреїв, знищених під час Голокосту в результаті дій Третього Рейху та його союзників, а також ушанування Єврейського руху опору тих часів. Йом га-Шоа відзначають 27 нісана (квітень/травень). У цьому році цей день сьогодні.

Йом га-Шоа започаткували 1953 року законом, який підписали Прем'єр-міністр Давид Бен-Гуріон та Президент Іцхак Бен-Цві.

Первинна пропозиція полягала у відзначенні дня пам'яті 14 нісана, на річницю повстання у Варшавському гетто (19 квітня 1943 року), але це виявилося проблемним, бо ця дата випадає на наступний день після свята Песах («Вихід»). Тому дату пересунули на 27 нісана. Через вісім днів після Йом га-Шоа Ізраїль відзначає День незалежності (Йом ха-ацмаут).

Багато ортодоксальних євреїв відзначають день пам'яті на Йом га-Шоа, але інші ортодоксальні спільноти — особливо Харедим, включаючи Хасидизм — поминають жертв Голокосту у дні жалоб, проголошені рабинами перед Голокостом, такі як Дев'яте ава (літо) та Десяте тевета (зима), оскільки традиційно єврейський місяць нісан вважається місяцем радості, яка пов'язана зі святом Песах.

Більшість єврейських спільнот проводять урочисті заходи цього дня, але нема одного ритуалу, якого дотримуються усі євреї. Спільними є запалювання меморіальної свічки та читання поминальної молитви Кадиш.

Сьогодні день скорботи та жалю. І зробимо все, щоб ніколи знову не відбулось цього жахіття...

Читай також

Архів