Хаг Суккот самеах!

 Суккот - Свято Кущів - один з основних свят єврейського народу починається 15 числа місяця тишрей (восени). В цьому році Суккот починається з вечора п'ятниці 2 жовтня і закінчується ввечері 9 жовтня.

У дні Суккот, який називається "Час нашої радості" євреї живуть в покритих гілками тимчасових будівлях, званих сукка, в яких святкують і славлять Всевишнього всі сім днів свята в пам'ять про поневіряння євреїв по Синайській пустелі.
Історія свята. Суккот - іудейське свято, яке відзначають 15-го дня місяця тишрей (кінець вересня - кінець жовтня). Суккот триває 7 днів. В іудаїзмі це один з трьох видатних днів, Шалош Реґалім, коли історично єврейське населення подорожувало в Єрусалимський храм.
Витоки Суккот є історичними і сільськогосподарськими. Той, який згадується в Книзі Виходу, є сільськогосподарським за своєю природою - "Свято врожаю" - і відзначає кінець врожаю і, отже, сільськогосподарського року в Ізраїлі. Історично Суккот відзначає сорок літній період, протягом якого діти Ізраїлю блукали по пустелі, живучи у тимчасових притулках.
Слово cуккот (івр. סוכות)  від єврейського слова сукка (івр. סוכה), що означає курінь.
Сукка - це тимчасове житло, в якому фермери жили під час збору врожаю. Як зазначено в Книзі Левіті сукка нагадує іудеям про куренях, в яких стародавні ізраїльтяни кочували протягом 40 років по пустелі після Виходу з рабства в Єгипті.
Згідно галахи, стіни сукки можуть бути зроблені з будь-якого матеріалу, включаючи дерево, брезент, штукатурка або звичайні стіни зі скла або алюмінію. Сукка може стояти самостійно або включати кілька стін будівлі. Перед Суккот євреї будують курені і кожен живе в ньому протягом цілого свята. Сукку прийнято, у міру можливості, прикрашати. Тут сім'ї влаштовують трапези, розважають гостей, відпочивають і навіть сплять. Сукка, побудована поблизу синагоги, використовується чоловіками, які вивчають Тору, а також для трапез з кіддуш, обрядів обрізання та Викупу першого сина в сім'ї.
Сьомий день Суккот називається Хоша'на Раббі (Велика хоша), який має свої особливі закони. Кожен день чоловіки читають благословення, тримаючи в руках Лула та етрог. У Ошана-Раба на Небесах "закриваються" всі особисті справи, розпочаті в Рош ха-Шана. У Сукот Всевишній судить не кожну окремо, а весь світ в цілому, вирішуючи, скільки дощу випаде в цьому році, скільки плодів принесуть дерева, яким буде урожай.
У сьомий день Суккот остаточний вирок скріплюється печаткою. Тому Ошана-Раба частково нагадує Йом Кіпур. Як і в Йом-Кіпур, в цей день особливо важливі каяття і молитва. Кульмінацією Суккот є восьмий день під назвою Шміні Ацерет (затримайтеся на восьмий).
Традиції свята Суккот. Один з найважливіших законів Суккот - мицва "чотирьох рослин", коли з'єднують разом Лула - довгу нерозпущеною гілка фінікової пальми, етрог - цитрон, Адасса - гілочки пахучої мирти і Аравот - гілки скромною верби і вимовляють над ними особливе благословення. Символіка цієї заповіді пов'язана з поєднанням властивостей цих рослин: смаку і запаху. Смак символізує внутрішню гідність, придбане за рахунок вивчення мудрості Тори. Запах, який розповсюджується рослиною, символізує діяння людини: виконання Закону та допомогу ближнім.
Етрог. Як етрог поєднує приємний смак і чудовий аромат, так і серед народу Ізраїлю є люди, глибоко вивчили Тору і виконують всі заповіді.
Лулав. Як фініки мають приємний смак, але позбавлені запаху, так і в народі Ізраїлю можна знайти тих, хто вивчає Тору, не здійснюючи при цьому добрих справ.
Адасса. Як мирт володіє чудовим ароматом, але не смаком, так і серед народу Ізраїлю є такі, хто творить добрі справи, але не вивчає Тору.
Аравот. Як верба позбавлена смаку і запаху, так і серед євреїв є ті, хто не вивчає Тору і не робить добрих справ.
Таким чином, внутрішній зміст цієї Міцва - в об'єднанні всіх євреїв, якими б вони не були.
Хаг Суккот самеах, друзі! Нехай ваш намет вкриє від всіх бід, хай всі ваші думки і дії будуть сповнені світла і доброти. Бажаємо не боятися труднощів, ніколи не здаватися і не зупинятися на півдорозі до мрії! Сили духу і єдності всім нам!

Читай також

Архів