7 квітня 2021 року - День пам'яті Катастрофи та героїзму єврейського народу

Необхідність встановлення Меморіального дня в пам'ять про євреїв, знищених нацистами, чітко відчувалася євреями у всьому світі. Незабаром після набуття Ізраїлем незалежності (1948 рік) розгорнулася дискусія про те, яка дата є підходящою для увічнення пам'яті про Катастрофу. Були висловлені різні думки, і ця тема стала предметом палких політичних і релігійних дискусій.

Бен Гуріон (в той час - прем'єр-міністр і керівник правлячої партії Мапай) вважав за необхідне приурочити день пам'яті до початку повстання у Варшавському гетто. Сама дата початку повстання, 14-й день місяця нісан - переддень свята Песах, не підходить для національного трауру. Бен Гуріон бачив у повстанні Варшавського гетто відповідь майбутнім нападкам войовничого антисемітизму. З цієї ж причини він назвав цей день Йом ха-зікарон ла-Шоа ве-ла-гвура (День пам'яті Катастрофи і героїзму).

 Менахем Бегін, лідер опозиційної партії, вважав найбільш придатною датою 9 Ава - загальний день національної трагедії, коли були зруйновані Перший і Другий Храми. Ультраортодоксальні рабини поділяли цю точку зору.

 Головний Рабинат Ізраїлю і рух «Мізрахі» вважали найкращим 10-е число місяця тевета. На їхню думку, цей день посту, встановлений на згадку про початок руйнування Єрусалима, відповідав ідеї дня пам'яті. Сьогодні Головний Рабинат Ізраїлю відзначає цей день як траурний день національного «Каддіш».

 12 квітня 1951 Кнесет прийняв резолюцію про проголошення 27-го числа місяця нісан «Днем пам'яті Катастрофи і героїзму». Це 6-й день після закінчення свята Песах і тиждень перед Йом Ха-зікарон і Днем Незалежності. Близькість цих дат символізує шлях єврейського народу до відродження держави.

 Прем'єр-міністр Леві Ешкол в цей день в 1968 році вперше провів нагородження ветеранів медаллю «Борець з нацизмом».

 Цей день є недавнім додаванням до єврейським календарем пам'ятних днів, і тому його звичаї знаходяться в стадії формування.

 У деяких синагогах в Йом ха-Шоа проходить особлива служба. Зазвичай запалюють шість меморіальних свічок - в пам'ять про шість мільйонів загиблих під час Катастрофи європейського єврейства, - і вимовляється поминальна молитва Ізкор.

 На кладовищах Йоганнесбурга і Кейптауна проводяться особливі меморіальні церемонії. На кладовищі Уест Парк південно-африканським художником Германом Уалдом був створений меморіал, що складається з шести величезних шофар. В Ізраїлі Йом ха-Шоа - це Національний День жалоби, встановлений Кнесетом. Офіційна церемонія проводиться в Яд ва-Шем (Меморіальному центрі Катастрофи в Єрусалимі).

 О 10 годині ранку в цей день по всій країні звучить сирена, під час якої завмирає вся країна, і громадяни двома хвилинами мовчання віддають данину пам'яті загиблим. При цьому не важливо, де вони знаходяться в цей час: чи йдуть по вулиці, їдуть чи в автобусі, поїзді або машині або знаходяться на роботі чи вдома. Якщо вони знаходяться на роботі, вдома або йдуть по вулиці, вони встануть або зупиняться і будуть стояти під час звучання сирени. Якщо вони їдуть в машині або в автобусі, то зупиняться, вийдуть з машини і будуть стояти під час звучання сирени. Навіть якщо вони їдуть на поїзді між населеними пунктами, і сирена не чути, то машиніст в призначений для сирени час зупинить поїзд, все встануть зі своїх місць і будуть стояти під час звучання сирени.

 В ізраїльському суспільстві існують розбіжності з приводу прийнятності даної традиції. Сирена ніколи не була атрибутом іудаїзму. Деякі, в основному ортодоксальні євреї, вважають неприйнятним використовувати неіудейскіх звичаї і з цієї причини не встають під звук сирени. Однак передумови завмирання під траурну сирену фактично сягають корінням в Усну Тору, концепція яких, (передумов) - «якщо сталося нещастя - задумайся, яка особисто твоя і / або твоїх предків (а значить, і особисто твоя - раз до сих пір не настав спокутування і довгоочікувана геула) вина, що дане нещастя сталося »- саме тому благочестивим євреям личить постити при кожному нещастя, і саме в цьому полягає внутрішній зміст траурної сирени.

 У цей день ізраїльтяни моляться про те, щоб часи загибелі й жаху ніколи не повторилися.

 Поточного року пропонуємо вам приєднатися до офіційної церемонії, яка транслюватиметься з Яд Вашем увечері 7 квітня 2021 року. Пряма трансляція відбуватиметься за посиланням: https://www.yadvashem.org/yv/ru/remembrance-day/broadcast.asp?fbclid=IwAR3vlUQpsAJzg2WMIiBuQjAHfgJ6dBxx3y_gW-s9-1Bk_s3QhH0smODEYHs