Між НАЦІОНАЛЬНИМ та УНІВЕРСАЛЬНИМ: єврейське мистецтво в МБФ «Єврейський Хесед «Бней Азріель»

  У минулому році на художній виставці, присвяченій 70-річчю Держави Ізраїль, серед гостей велася суперечка - чи є таке поняття в сучасному світі, як єврейське мистецтво? Ця дискусія виникла не на порожньому місці. Адже виставка вийшла багатющою у всіх сенсах цього слова: різноманітність напрямків і жанрів, представлених на вернісажі, викликали непідробний інтерес любителів мистецтва, туристів, фахівців сфери культури. Та й потік відвідувачів був вражаючим. Одні автори, чиї роботи взяли участь у вернісажі, відкрито ідентифікували свою приналежність до єврейського народу. Інші ж автори, неєвреї за національністю, створили чудові картини, дивовижні ляльки, розкішні гобелени, вишукані ювелірні прикраси, в основу яких лягли жанрові сценки з розповідей відомих єврейських авторів, пейзажі Ізраїлю, сюжети зі священних іудейських книг.

І ось одні гості вважали, що «окремо взятого єврейського мистецтва бути не може», тому що євреї живуть у багатьох країнах і своїми мистецькими здобутками вносять вклад в розвиток культурного надбання тієї країни, в якій живуть автори. Інші ж гаряче доводили, що єврейське мистецтво відбулося тисячоліття тому і стало надбанням культурної спадщини всієї людської цивілізації, а нині їм можуть займатися автори будь-якої національності і поглядів. А ми вважаємо, що кожен художник, графік, скульптор, творча людина розкривається в гармонійному зв'язку з мистецтвом усього світу. Сучасний художник, в якій би країні він не жив, сьогодні має можливість творити і виставлятися в галереях будь-якого міста, видавати каталоги будь-якими мовами. Більш того, творча особистість художника може розвиватися в залежності від різних життєвих обставин, глибоких особистих переживань і світогляду автора. І в цьому полягає безцінна суть індивідуальності творчої людини. Важливою складовою є те, яким ідеалам служить ця індивідуальність, яка шкала цінностей інтерпретується в тій чи іншій художній формі. А відповідно до цього визначається і вектор сили художньої творчості - руйнівна або творча. Єврейський народ з давніх часів ставив перед собою переважно творчу задачу. Просвітництво і прогрес для всього людства - одні з констант єврейської культури. Тому запорукою подальшого розвитку єврейського мистецтва є обдаровані люди, які пишуть мовою світла та любові, неба і океану, мудрості і краси. Ці універсальні «фарби», які цілком органічно лягають на канву національних традицій укупі з талантом і натхненням, створюють сучасне єврейське мистецтво.

МБФ «Єврейський Хесед «Бней Азріель» останні кілька років активно підтримує творчий потенціал сучасних авторів і в даний час отримав неформальний статус єврейської гавані для харизматичних, творчих людей, що працюють в різних напрямках і жанрах. З величезним задоволенням до нас приїжджають художники. На базі нашої міні-галереї «Єврейський Арт Хаб» ми проводимо виставки їхніх робіт, творчі зустрічі та спільні благодійні акції.
Так, в січні 2019 року відбулася персональна художня виставка Євгенії Харгрі «Шамаїм», де було представлено живопис і графіка. Євгенія - професійний художник, родом з Полтавщини, живе і працює в місті Ірпінь Київської області. Диплом № 40 був вручений авторові директором київського Хеседу Раїсою Гриценко. Особлива подяка нашому улюбленому Йосипу Осташинського, заслуженому художнику України. Автор скульптурних мініатюр привітав Євгену з персональною виставкою і запропонував подальшу співпрацю. А лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів Михайло Стріжевський дарував красуні Євгенії прекрасні музичні композиції. Квінтесенцією презентації стала екскурсія гостей та відвідувачів хеседу по виставці в супроводі автора.

На вернісажі було представлено 14 картин, написаних в характерній для автора техніці «Харгріанство», що поєднує в собі символізм і абстракцію. Вражав і багатий цикл графічних робіт про природу і мешканців м Ірпінь. На завершення виставки Євгена Харгрі запропонувала провести Дні єврейської культури на базі власної Художньої школи в м Ірпінь, якою керує вже 10 років. Ми із задоволенням прийняли запрошення чудової авторки і 17 січня 2019 року разом з партнерами - Київською громадою «Масорет», художньою школою «Art School Irpen», мистецьким брендом JAMH, брендом «Слава Займак Артс», Україно-Ізраїльським інститутом стратегічних досліджень імені Голди Меїр - проводимо презентацію Днів єврейської культури у м Ірпінь! Слід особливо зазначити, що приміщення художньої школи Євгенія Харгров надала нам безкоштовно. На заході зможуть побувати члени єврейської громади, молодь і дітвора, шанувальники прекрасного.

А наші друзі - художниці з Ізраїлю Діна Розен і Анаель - також провели безкоштовні заняття з арт-терапії у формі майстер-класів. Учасниками цих заходів стали відвідувачі Денного центру київського Хеседу. Під час майстер-класу Діни Розен автор розкривала секрети своєї творчості і особливу техніку, за допомогою якої художниця створює свої неповторні роботи, які підкорили шанувальників прекрасного з різних куточків світу. Кожна з учасниць заходу отримала на пам'ять свою власну картину - мініатюрну ханукію, а також корисні навички та прекрасний настрій.
В ізраїльської художниці Анаель теж був свій особливий підхід до наших бабусь і дідусів! Спочатку всі бажаючі пройшли тест, за яким разом з художницею визначали які кольори бажано використовувати для того, щоб відкоригувати свій настрій, відобразити емоцію в роботі і отримати позитивну енергію. А після почалося чародійство творчості! Вік учасників - від 78 до 94 років. Серед них була жінка старше 90 років, спочатку відмовилася від участі: «я ніколи не писала пензлем ... не вмію малювати ... немає сенсу вчитися ...» Однак чарівність Анаель і ентузіазм інших учасників «зломив» непохитність цієї дами, - та з натхненням взялася малювати! Її творчі результати, як і роботи інших учасників, перевершили всі очікування. Так ми вам таки скажемо, що в житті ніколи не пізно спробувати себе в чомусь новенькому, особливо - у творчості!
Ми ще раз дякуємо всім авторам, які беруть участь в наших програмах, бажаємо їм нових досягнень, всесвітньої слави, успіху, щедрих шанувальників! Ми завжди раді вас, шановні митці, бачити та залишаємось  відкриті для подальших спільних проектів!
 

Читай також

Архів