Душа єврейського народу – дует «Нігун» у клубі Хеседу

У клубі київського Хеседу з надзвичайним успіхом пройшов перший сольний концерт чудового творчого колективу – дуету «Нігун» (Олена Вінн, Ірина Сидоровська, художній керівник – Олена Вінн).

Нігун – це єврейська пісня. У них, у цих дивовижних «нігунім», як ніде, виявилася душа єврейського народу. Його культура, побут, мова, музика. Ставлення до батьків, до дітей, до сусідів, до релігії, до роботи, до рідного дому, до світу, до себе, до життя і смерті – усе це передається через мистецтво єврейської пісні.

Відтворювати сьогодні єврейську народну музику, значить повертати до життя те середовище, в якому існує ідиш, мова європейського єврейства. Нині це видається особливо важливим, адже відходять останні носії мови, і чим менше їх залишається, тим зрозуміліше: ідиш і пов’язана з ним культура, що зникає, являють собою особливу цінність.

Такою подвижницькою діяльністю у київському МБФ «Єврейський Хесед «Бней Азріель» давно і плідно займаються Олена Вінн та Ірина Сидоровська – надзвичайно обдаровані вокалістки і музиканти. Вони часто виступали з єврейським репертуаром у великих і менших концертах перед підопічними Фонду, однак лише зараз показали нам велику і різноманітну пісенну програму – результат багатолітньої праці.

У їх неповторному виконанні звучали запальні «Рондо», «А бисл зун», «А гуте вох», «Хава нагіла» (дві останні – за участі вокалістів Фелікса Шустера та Ігоря Бурака), ліричні «Ци шпейт», «Кренеце», «Павє», щемлива колискова «Інгеле», ніжний вальс «А біселе мазл», ностальгійна пісня «Містечко». Традиційний івритський репертуар був представлений старинною суботньою піснею про янголів «Шалом алейхем» (з Феліксом Шустером), а також сучасними композиціями «Елі» та «Адама». Остання – плід творчості «Нігун» з хеседським ансамблем «Шмайлики» (Наталя Угрюмова, Ольга Овдієнко, Олена Грищенко, Олена Абрамська та Ірина Деменко).

Також глядачам припала до вподоби театралізована композиція «Ой у гаю!». Там, у чудовому сплетінні відомих української та єврейської пісень, була показана жартівлива історія сватання закоханого юнака до дівчини та реакція її суворої мами.

Загалом, слід зазначити, що у виконанні талановитих артистів кожна єврейська пісня являє собою маленьку виставу – коли комедію, коли драму, коли трагедію. А найчастіше – і одне, і друге, і третє, бо ж у єврейському мистецтві сміх і сльози нероздільні.

Прикрасили концерт скрипічні композиції «Чирі-бім» та «Ба мир біст ду шейн» у виконанні Фелікса Шустера, авторська пісня «Тель-Авів» у виконанні Еміля Крупника, котрий виступив також ведучим концерту.

Завершився концерт спільною хоровою піснею «Ломір але ін ейнем» («Давайте усі разом!»), якій стоячи підспівувала і аплодувала численна публіка – не дивлячись на розпал купально-дачного сезону та літню спеку, у залі яблуку не було де впасти…

Читай також

Архів