Дев’яте ава – від скорботи до звільнення

timthumbwtМожна вірити у Вищу силу над нами, можна все пояснювати природним ходом речей. Але не можна не відмітити, що в єврейських наших «цуресах» – бідах і трагедіях, присутня одна містична закономірність. З лякаючою періодичністю всі вони відбуваються приблизно в один і той же час календарного року. За єврейським календарем (він, як відомо, місячний, на відміну від загальноприйнятого сонячного) – це період між 17 таммуза і 9 ава. Що відповідає, приблизно, кінцю липня – початку серпня.  На останню дату – 9 ава (на івриті «тіша бе ав») доводиться пік «єврейського щастя». Почалося все при виході євреїв з Єгипту. В день 9 ава, як сказано в Талмуді,  «.проїзнесен був Божественний вирок над вихідцями з Єгипту, щоб вони загинули все в пустелі і не ступили в Землю Обітовану.». Окрім того, що цього дня були зруйновані Перший і Другий Єрусалимські Храми (з різницею років в 500, приблизно), 9-го ава сталося величезна кількість знакових бід єврейської історії. На цю дату  доводиться початок першого хрестового походу, коли були убиті десятки тисяч євреїв Європи, вигнання євреїв з Англії і Франції, звинувачення євреїв в організації епідемії чуми (як результат – жорстокі погроми з багаточисельними жертвами), указ про вигнання євреїв з Іспанії, створення в Римі першого в історії гетто, початок кривавої різанини євреїв України козаками Хмельницького, початок єврейських погромів в Російській імперії. 9 ава в 1942 році почалася депортація євреїв з Варшавського гетто і в цей же день почав діяти табір смерті в Треблінке. Цього дня у нас національний траур. Ми тужимо про загиблих братів,  про тягар і жаль наших доль. І дотримуємо строгий пост на знак пам’яті. Євреї, строго наступні традиції, починають дотримувати траур по руйнуванню Храму вже за три тижні до 9 ава – 17 таммуза. Цього дня римляни, що облягали Єрусалим в 70-м-коді року н. е., пробили перший пролом в стіні Храму. Через три тижні, 9 ава, він був зруйнований.

Опісля майже дві тисяч років, письменник і нобелівський лауреат Шмуель-Йосеф Агнон, уродженець Бучача  поблизу Тернополя, так почав свою нобелівську мову: «В результаті історичної катастрофи, коли Тіт Римський зруйнував Єрусалим, а Ізраїль був вигнаний зі своєї країни, я народився в одному з міст вигнання – єврейській діаспорі.». Так може сказати кожен з нас, тому 9 ава дуже важлива дата для нашої самоідентифікації.

У дні між 17 таммуза і 9 ава не слухають музику, не стрижаться, не п’ють вина і не їдять м’яса.

aaaa

aaa

aa

Пост починається увечері напередодні 9 ава, у Ізраїлі закриваються всі театри, кіно, концертні зали і тому подібне Окрім того, що повного утримується від їди і пиття, в день трауру також не можна купатися (можна лише обполіскувати руки), заборонена подружня близькість, носіння шкіряного взуття. До полудня слід сидіти на підлозі або на сидінні не вище 30 сантиметрів від підлоги. Також заборонено вивчати Тору, бо вона є джерелом радості. Можна читати і вивчати лише тексти, пов’язані з вираженням скорботі і жалю: Плач Ієремії (Ейха), Книгу Іова, розділи Талмуда, присвячені руйнуванню Єрусалиму.

Цього року 9 ава випадає на воскресінні, 14 серпня. Хесед від душі бажає своїм підопічним легкого поста, і пам’ятаєте: згідно нашої традиції в день 9 ава повинен народиться Месія – рятівник єврейського народу. Після його приходу всі дні національної скорботи і трауру перетворяться на радісні і веселі свята..

Читай також

Архів